Vo Veľkrope vzniká malá expozícia venovaná bojom počas prvej svetovej vojny

Pridané: 27.10.2022 22:22:26 Počet zobrazení: 247

27 Október 2022

V obci Veľkrop (okres Stropkov) sa nachádza najväčší vojnový cintorín z prvej svetovej vojny. V rokoch 2010 - 2018 bola realizovaná jeho obnova. K cintorínu vedie náučný turistický chodník. V týchto dňoch finalizujeme práce na prvej fáze expozície, ktorá má priblížiť boje prvej svetovej vojny v okolí obce.

Vo Veľkrope vzniká malá expozícia venovaná bojom počas prvej svetovej vojny

Obec Veľkrop dlhodobo spolupracuje s Klubom vojenskej histórie Beskydy. Spoločnými silami sa nám v rokoch 2010 - 2018 podarilo obnoviť najväčší vojnový cintorín, ktorý sa nachádza nad obcou. Vojnový cintorín je dnes národnou kultúrnou pamiatkou a ročne ho navštevujú stovky turistov. 

Ďalšou spoločnou aktivitou obce a Klubu vojenskej histórie Beskydy je vybudovanie malej expozície o histórii bojov prvej svetovej vojny, ako aj vojnových cintorínoch z tohto obdobia. V obci Veľkrope sa nachádza nevyužívaná budova školy v rámci ktorej bude zriadená malá expozícia.

Práce na expozícii začali v roku 2020 a ukončenie prvej etapy je plánované na november tohto roku. Bližšie informácie prinesieme čoskoro.

Prihlásenie