V Medzilaborciach boli prezentované prednášky o vojnových cintorínoch

Pridané: 23.3.2023 08:33:38 Počet zobrazení: 356

23 Marec 2023

V Medzilaborciach sa 21. marca 2023 uskutočnilo večerné podujatie venované histórii vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny.

V Medzilaborciach boli prezentované prednášky o vojnových cintorínoch

Odzneli tri prednášky historikov Antona Lišku z Krajského pamiatkového úradu Prešov, Radoslava Turika a Martina Drobňáka - obaja z Klubu vojenskej histórie Beskydy.

Anton Liška vo svojej prednáške predstavil históriu vojnových cintrínov z prvej svetovej vojny. Ozrejmil tiež proces vyhlasovania týchto pietnych miest za národné kultúrne pamiatky.  Radoslav Turik priblížil tému hľadanie mien vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Ako sa takýto výskum realizuje ilustroval na príkladoch vojnových cintorínov v Humennom a Medzilaborciach. Martin Drobňák sa vo svojej prednáške venoval úlohe tretieho sektora pri výskume histórie, ako aj pri starostlivosti o kultúrne pamiatky. Vo svojej prednáške ukázal príklady, spolupráce občianskeho združenia Klub vojenskej histórie Beskydy so samosprávou, ale aj štátnou správou. Ako jeden z vrcholov takejto spolupráce označil vyhlasovanie vojnových cintorínov za národné kultúrne pamiatky. 

Autori v rámci podujatia predstavili svoje posledné publikácie. Publikácie v závere podujatia darovali Mestskej knižnici v Medzilaborciach.

Prihlásenie