Sláčikové kvarteto medzi zákopmi na vrchu Kaštielik

Pridané: 24.4.2023 12:53:37 Počet zobrazení: 1308

24 Apríl 2023

Jedinečný koncert sláčikového kvarteta sa uskutočnil priamo na niekdajšom bojisku prvej svetovej vojny. Pri pamätníku na vrchu Kaštielik zneli tóny klasickej hudby, ako prejav piety vojakom, ktorí na tomto kopci vo februári a marci 1915 bojovali.

Sláčikové kvarteto medzi zákopmi na vrchu Kaštielik

Vrch Kaštielik nad obcami Mikulášová a Nižná Polianka bol počas prvej svetovej vojny miestom intenzívnych a krvavých bojov. V dôsledku týchto udalostí si vyslúžil názov Hora smrti. Do roku 2018 pripomínali krvavé boje len nenápadné zvyšky zákopov. Pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny sa však podarilo na niekdajšom bojisku postaviť pamätník a vybudovať k nemu náučný chodník. Odvtedy je miesto navštevované turistami a každoročné sa tam konajú spomienkové podujatia, ktoré majú pripomenúť pamiatku padlých vojakov.

V sobotu 22. apríla 2023 sa pri pamätníku uskutočnil jedinečný koncert sláčikového kvarteta. Navštevníci podujatia prišli k pamätníku pešo a to z obce Mikulášová, alebo Nižná Polianka. Na úvod podujatia sa uskutočnil pietny akt a krátka modlitba. Nasledoval samotný koncert sláčikového kvarteta. Jedinečné spojenie nádhernej prírody, surovosti niekdajšieho bojiska a harmónie hudby vytvorilo neopakovateľnú atmosféru. 

Hudobníci a viac ako 150 návštevníkov si takouto netradičnou formou pripomenuli vojakov, ktorí na vrchu Kaštielik v roku 1915 bojovali a mnohí aj zahynuli. 

interreg

Podujatie bolo realizované v rámci projektu č. PLSK.01.01.00-12-0159/17-00
„Zachrániť pred zabudnutím - posilňovanie cezhraničného dedičstva revitalizáciou cintorínov z I. svetovej vojny poľsko-slovenského pohraničia"
v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014-2020.

Klub vojenskej histórie Beskydy bol odborným garantom podujatia.

Prihlásenie