Séria prednášok pokračovala v Bardejove

Pridané: 27.3.2023 10:02:15 Počet zobrazení: 471

27 Marec 2023

Od novembra 2022 spoločne s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove organizujeme prednášky venované histórii a súčasnosti vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny. Nedeľu 26. marca 2023 sme prednášali v meste Bardejov.

Séria prednášok pokračovala v Bardejove

Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch židovského suburbia v Bardejove. Odzneli tri prednášky historikov Antona Lišku z Krajského pamiatkového úradu Prešov, Radoslava Turika a Martina Drobňáka - obaja z Klubu vojenskej histórie Beskydy.

Anton Liška vo svojej prednáške predstavil históriu vojnových cintrínov z prvej svetovej vojny. Ozrejmil tiež proces vyhlasovania týchto pietnych miest za národné kultúrne pamiatky. Radoslav Turik priblížil tému hľadanie mien vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Ako sa takýto výskum realizuje ilustroval na príkladoch vojnových cintorínov v Humennom a Medzilaborciach. Martin Drobňák sa vo svojej prednáške venoval úlohe tretieho sektora pri výskume histórie, ako aj pri starostlivosti o kultúrne pamiatky. Vo svojej prednáške ukázal príklady, spolupráce občianskeho združenia Klub vojenskej histórie Beskydy so samosprávou, ale aj štátnou správou.

Autori v rámci podujatia predstavili svoje posledné publikácie. Súčasťou podujatia bola aj prezentácia výstavy venovanej téme vojnových cintorínov. Tá bude v priestoroch suburbia inštalovaná minimálne do 15. apríla 2023.

 

 

Prihlásenie