Pred 110. rokmi vypukla prvá svetová vojna
Pridané: 28.7.2024 00:00:00 Počet zobrazení: 905
28 Júl 2024
28. júla 2024 s pripomíname 110. rokov od vypuknutia prvej svetovej vojny. V tento deň vypovedala Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku.
Nasledovala aktivácia spojeneckých zmlúv a postupné si vojnu vypovedali krajiny oboch proti sebe stojacích vojensko-politických blokov. Na začiatku vojny to na jednej strane boli Centrálne možnosti (teda Nemecko a Rakúsko-Uhorsko) proti ktorým stali Dohodové štáty (teda Rusku, Francúzku a Veľkej Británii). Neskôr sa do konfliktu zapojili aj ďalšie krajiny (napríklad Taliansko, Osmanská ríša, Bulharsko, Japonsko, USA a ďalšie).
Väčšina vojakov, ktorí v lete 1914 odchádzali na front si myslela, že vojna bude síce intenzívna, ale krátka a do Vianoc budú doma pri svojich rodinách. Realita bola omnoho desivejšia. Svet uviazol v rozsiahlom konflikte. Bojovalo sa na viacerých kontinentoch. Na zemi, na mori aj vo vzduchu. V masovom meradle boli nasadené nové druhy zbraní (napríklad letectvo), prípadne došlo k výraznému zefektívneniu a masovému nasadeniu už používaných zbraňových systémov (napríklad delostrelectvo, guľomet a pod.) To všetko malo za následok obrovské straty na oboch bojujúcich stranách.
Vojna trvala viac ako štyri roky a vyžiadala si životy približne 10 miliónov vojakov. Ďalšie desiatky miliónov mali trvalé fyzické či psychické následky. Celkovo bolo zmobilizovaných viac ako 60 miliónov vojakov. Vojna skončila podpísaním prímeria 11. novembra 1918.
Boje na severovýchodnom Slovensku
Udalosti prvej svetovej vojny výrazne zasiahli aj Slovensko. Línia frontu v Karpatoch sa tiahla od Bardejova po Sninu a počas siedmich mesiacov od novembra 1914 do mája 1915 v tomto regióne prebiehali ťažké a krvavé boje. Územie severovýchodného Slovenska sa vtedy stalo bojiskom celoeurópskeho významu a tunajšie bojové operácie mali rozhodujúci strategický význam pre ďalší priebeh vojny na východnom fronte.
Pohraničné okresy dnešného Prešovského samosprávneho kraja predstavujú jediné miesto na Slovensku, ktoré počas prvej svetovej vojny zasiahla bojová činnosť. Bojové operácie na území dnešného Slovenska si vyžiadali životy viac ako 50 000 vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády. Ďalších približne 250 000 vojakov bolo na našom území ranených alebo zajatých. Do dnešných dní viditeľným pozostatkom vojnových udalostí na našom území je komplex vojensko-historických pamiatok na východnom Slovensku. Najobsiahlejšiu časť tohto komplexu tvoria vojnové cintoríny, ktorých je vyše 200. V roku 2014 začal proces vyhlasovania významných vojnových cintorínov za Národné kultúrne pamiatky. Doposiaľ bolo za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásených takmer 60 vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny.
Slováci na bojiskách prvej svetovej vojny
Udalosti prvej svetovej vojny výrazne zasiahli aj obyvateľstvo dnešného územia Slovenskej republiky. Mobilizovaných do rakúsko-uhorskej armády bolo odtiaľ viac ako 400 000 vojakov, pričom vyše 70 000 ich v tejto vojne zahynulo. Časť vojakov neskôr vstúpila do vznikajúcich Československých légií.
Do roku 2014 nebol realizovaný žiaden systematický výskum, ktorý by zmapoval nasadenie týchto vojakov a neexistovala ani evidencia padlých vojakov. V súčasnej dobe je realizovaných niekoľko výskumných projektov. Jedným z nich je projekt zoznamov padlých vojakov, ktorý realizuje Klub vojenskej histórie Beskydy. Zatiaľ boli spracované do podoby publikácie tri zoznamy padlých vojakov rakúsko-uhorskej armády – konkrétne 66. a 67. peší pluk a 9. honvédsky peší pluk. Celkovo bolo digitalizovaných a takto publikovaných viac ako 15 tisíc mien. Aktuálne prebieha spracovanie ďalších plukov. Každoročne tak do databázy pribudne niekoľko tisíc mien vojakov. V blízkej budúcnosti budú mena zverejnené aj vo forme digitálne online databázy.
Databázu padlých vojakov z rokov 1914 – 1918 buduje aj Vojenský historický ústav Bratislava v rámci medzinárodného projektu Svet si pamätá. Postupne od roku 2020 sú digitalizované matriky padlých vojakov, ktoré sa nachádzajú vo Vojenskom historickom archíve v Bratislave. Aktuálne je v databáze niekoľko tisíc záznamov
Ďalšie databázy a zoznamy si vedú aj archívy a knižnice vo viacerých krajinách Európy. Výskum osudov padlých vojakov je náročný, ale môžeme konštatovať, že digitalizácia zjednodušila pátranie po vojnových osudoch našich predkov.