Pomáhali sme s inštaláciou pamätníka v Becherove

Pridané: 31.5.2024 10:01:59 Počet zobrazení: 459

31 Máj 2024

V piatok 31. mája 2024 sme pomáhali s inštaláciou pamätníka slovinským vojakom.

Pomáhali sme s inštaláciou pamätníka v Becherove

Prvá svetová vojna je historickou udalosťou, ktorá spája 🇸🇰 Slovensko a 🇸🇮 Slovinsko. V rokoch 1914/1915 bojovali vojaci z územia dnešného Slovinska na bojisku v Karpatoch na dnešnom Slovensku. V rokoch 1915 - 1917 zase vojaci z územia dnešného Slovenska bojovali v údolí Soče na území dnešného Slovinska.

S kolegami zo Slovinska spolupracuje naše združenie Klub vojenskej histórie Beskydy už desaťročie. Realizovali sme niekoľko spoločných projektov zameraných na výskum, ale aj obnovu pamiatok z prvej svetovej vojny. Keď nás oslovili, aby sme pomohli s realizáciou pamätníka Slovinským vojakov, neváhali sme ani minútu. Kontaktovalo nás Veľvyslanectvo Slovinskej republiky v SR a začali sme pracovať.

Nasledovalo plánovanie, niekoľko koordinačných porád, výber miesta a potom návrh a výroba pamätníka. Pred zopár dňami naložili kolegovia v Slovinsku pamätník (kamenný monolit) na nákladné auto a 31. mája 2024 sme ho inštalovali neďaleko vojnového cintorína v obci Becherov. Výber miesta nebol náhodný. Na vojnovom cintoríne v tejto obci sú totiž pochovaní aj slovinskí vojaci.

Slávnostné predstavenie pamätníka je plánované na jeseň tohto roka.

Prihlásenie