Pamiatku padlých vojakov pripomínajú už štyri zvonice

Pridané: 21.5.2022 00:00:00 Počet zobrazení: 953

21 Máj 2022

Utorok 17. mája 2022 bol v obci Renče-Vogrsko v Slovinsku slávnostne otvorený spomienkový park na bojisku prvej svetovej vojny v lokalite Vinišče. Jeho súčasťou je aj zvonica, venovaná pamiatke vojakov, ktorí zahynuli v rokoch 1914 - 1918. Realizátorom zvonice je občianske združenie Klub vojenskej histórie Beskydy. Zvonica v Slovinsku je štvrtou v poradí.

Pamiatku padlých vojakov pripomínajú už štyri zvonice

Ideu budovať zvonice, na miestach kde bojovali naši pradedovia, sme prvýkrát prezentovali v roku 2016. Prvú zvonicu, sme pred dvoma rokmi, postavili na severovýchodnom Slovensku nad obcou Hostovice na vrchu Skory. V roku 2018 pribudli zvonice v Oravskom Podzámku a pri obci Jangrot v Poľsku. V rokoch 2019 - 2022 bola realizovaná stavba zvonice v Renče-Vogrsko, ktorá bola slávnostne posvätená pred niekoľkými dňami.

Podujatia na lokalite Vinišče, sa okrem zástupcov miestnej samosprávy a nadšencov vojenskej histórie zo Slovinska, zúčastnilo aj viac ako 40 ľudí zo Slovenska a Českej republiky. Posviacky zvonice a prezentácie múzea sa zúčastnil aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Slovinsku Peter Zeleňák, či zástupcovia Ministerstva obrany Českej republiky. 

Veľké poďakovanie za celú aktivitu výstavby zvoníc patrí najmä Jozefovi Krupovi - otcovi myšlienky pamätných zvoníc. Remeselníkom za obrovský kus odvedenej práce. Občina Renče-Vogrsko za vynikajúcu spoluprácu. Organizácii Pot miru/Walk of Peace za dlhodobú perfektnú spoluprácu, vďaka ktorej spoločne už dlhé roky prezentujeme dedičstvo prvej svetovej vojny. V neposlednom rade za podporu ďakujeme Slovenskému veľvyslanectvu v Slovinsku a menovite Lukašovi Kajanovi za dlhodobú pomoc a podporu. 

Prihlásenie